Stowarzyszenie Katolicki Ruch Antynarkotyczny KARAN we współpracy z Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii zorganizowało cykl konferencji regionalnych poświęconych uzależnieniom behawioralnym: „Uzależnienia behawioralne – leczenie i profilaktyka”, które odbyły się w Szczytnie, Grudziądzu, Kaliszu, Rzeszowie, Elblągu, Radomiu i Wrocławiu.
2.12.2014 spotkaliśmy się w Grudziądzu.
Jak wynika z raportu CBOS, opracowanego w 2012 roku na zlecenie Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie niemal co czwarty Polak w wieku 15 lat i więcej grał w jakieś gry na pieniądze (23,5%). Zagrożonych uzależnieniem od Internetu jest 1,5% ogółu badanych Polaków, co stanowi 2,7% korzystających z tego medium. Najczęściej są to użytkownicy w wieku poniżej 25. roku życia, przy czym zjawisko w największym stopniu dotyczy osób niepełnoletnich. Problem kompulsywnego kupowania dotyczyć może 3,5% populacji Polaków od 15. roku życia. Dla jednej dziesiątej Polaków (10,4%) uzależnienie od pracy stanowi rzeczywisty problem (Raport CBOS 2012 na zlecenie Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych).
Mimo iż problem uzależnień behawioralnych dotyka coraz większej liczby osób, w tym dzieci i młodzieży, wiedza o uzależnieniach behawioralnych wśród polskiego społeczeństwa, zarówno nauczycieli, pracowników socjalnych, jak i rodziców, jest niska. Problem istnienia uzależnień behawioralnych związany jest z łatwością, a jednocześnie koniecznością dostępu do komputera czy Internetu. Wszechobecne automaty do gier kuszą wizją zdobywania łatwych pieniędzy. Obecnie niemożliwe jest całkowite wyeliminowanie bodźców, które prowadzą do powstania uzależnień behawioralnych. Dlatego tak ważna jest wiedza i świadomość problemu, które stają się swojego rodzaju czynnikami chroniącymi przed tym uzależnieniem. Stąd powstał pomysł na organizację konferencji, mającej na celu przybliżenie jak największej liczbie osób wiedzy o zagrożeniach związanych z hazardem i innymi uzależnieniami behawioralnymi. Tematyka konferencji obejmowała zagadnienia uwzględniające metody profilaktyki i sposoby rozwiązywania problemów wynikających z istnienia uzależnień behawioralnych. W trakcie konferencji uczestnicy dowiedzieli się także, gdzie w Grudziądzu mogą szukać fachowej pomocy, wysłuchali cyklu wykładów, które wygłosili specjaliści zajmujący się problematyką uzależnień, uczestniczyli w panelu dyskusyjnym, którego celem było wypracowanie propozycji współpracy między instytucjami, dotyczących profilaktyki i leczenia uzależnień behawioralnych.
[nggallery id=45]