13 listopada 2018 roku w auli Zespołu Szkół Technicznych w Grudziądzu odbyło się XI Grudziądzkie Forum Porozumienia w Szkole.
Forum zorganizowane zostało przez Ośrodek Doskonalenia i Doradztwa Zawodowego Nauczycieli w Grudziądzu przy współudziale Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Grudziądzu, Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Grudziądzu oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
Honorowy patronat nad Forum objął Prezydent Miasta Grudziądza.
Obowiązki gospodarzy pełnili Naczelnik Wydziału Edukacji pani Sławomira Gajewska oraz Wicedyrektor Ośrodka Doskonalenia i Doradztwa Zawodowego Nauczycieli w Grudziądzu pani Małgorzata Cieszyńska, która przywitała zgromadzonych gości i otworzyła Forum. Nad przebiegiem konferencji czuwali doradcy metodyczni ODiDZN, a spotkanie poprowadziła doradca metodyczny języka polskiego pani Celina Zbrzeźna.
Podczas Forum gościliśmy przedstawicieli Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy w osobach pani Wicekurator Marii Mazurkiewicz oraz starszego wizytatora pani Jolanty Gruchlik. W Forum udział wzięli również przedstawiciele instytucji współpracujących z placówkami oświatowymi oraz dyrektorzy, pedagodzy, psycholodzy, nauczyciele i rodzice grudziądzkich szkół i placówek oświatowych, łącznie 159 osób.
XI Forum poprzedził występ zespołu Mow Squad, który tworzą wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Bielicach pod opieką Pana Pawła Skowrońskiego.
Pierwszy z wykładów Fundamentalna społecznie wartość rodziny jako podstawa porządku i ładu prawno-kulturowego społeczeństwa przyszłości przedstawił dr hab. pan Tadeusz Sakowicz – profesor z Instytutu Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Na początku wykładu prelegent odniósł się do własnych doświadczeń, sygnalizując tym samym osobiste znaczenie rodziny i jej wpływ na wybór drogi życiowej. W swojej prezentacji pan profesor Sakowicz za fundamentalne wartości w rodzinie uznał wartości katolickie.
Następny z wykładów Rodziny zastępcze potrzebne od zaraz zaprezentowała pani Katarzyna Kminikowska Kierownik Działu Wspierania Rodziny i Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Grudziądzu. Pani Kminikowska, bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu w pracy w Ośrodku, przedstawiła alarmującą sytuację dzieci z rodzin niewydolnych wychowawczo i zaapelowała o rozpropagowanie informacji o potrzebie rodzin zastępczych w naszym regionie. Przedstawiła również warunki, jakie musi spełnić osoba dorosła, aby mogła stać się rodziną zastępczą.
Po drugim z wystąpień nastąpiła przerwa kawowa, która dała okazję wymiany podglądów zgromadzonych gości.
Pierwszym z wystąpień po słodkim poczęstunku, był wykład Gdy w domu panuje przemoc. Świadomość rodziców a skutki Zespołu Stresu Pourazowego u dzieci, który przedstawiła pani Maria Danuta Gadziomska – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Edukacji i Profilaktyki Uzależnień w Toruniu. Problematyką przemocy zajmuje się od ponad 13 lat. Posiada certyfikat specjalisty w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie nadany przez Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Jest również stałym mediatorem Sądu Okręgowego w Toruniu, prowadzi Punkt Konsultacyjny dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Toruniu. Pani Gadziomska wykazała wpływ, jaki wywiera niewłaściwa sytuacja w domu rodzinnym na zachowanie dzieci oraz wskazała u nich skutki Zespołu Stresu Pourazowego. Prelegentka odniosła się do własnych doświadczeń pracy z rodzinami potrzebującymi wsparcia i tym samym uwiarygodniła trudną sytuację pracy z tego typu rodzinami.
Bardzo ciekawym uzupełnieniem wykładu pani Marii Danuty Gadziomskiej był mini wykład pana dr Adama Cieszyńskiego – prawnika, na temat praw człowieka i regulujących je aktów prawnych.
Ostatnią z prezentacji było wystąpienie Ludzkość jako rodzina – zgrany slogan, czy realne wyzwanie? przedstawione przez pana Szymona Hołownię – dziennikarza, pisarza i publicystę. Pan Szymon Hołownia przedstawił dramatyczną sytuację ludności Afryki. W dobitnych słowach zobrazowanych konkretnymi przykładami i danymi liczbowymi, opisał skrajnie złą sytuację w Afryce oraz przyczyny tego tkwiące poza kontynentem afrykańskim. Opisał mechanizmy funkcjonowania założonych przez siebie fundacji Kasisi oraz Dobra Fabryka. Zaapelował tym samym o każdą, chociażby najmniejszą pomoc każdego z nas, w celu poprawy warunków bytowych matek i dzieci w Afryce, którymi zajmują się w/w fundacje.
Po ostatniej z prezentacji XI Grudziądzkie Forum Porozumienia w Szkole zamknęła pani Małgorzata Cieszyńska. Pani Dyrektor w zakończeniu zaprosiła zgromadzonych gości do stoiska z publikacjami pana Szymona Hołowni i krótkiej rozmowy z prelegentami oraz na poczęstunek przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Gastroniczno-Hotelarskich w Grudziądzu.
XI Grudziądzkie Forum Porozumienia w Szkole tradycyjnie należy zaliczyć do udanych i wartościowych spotkań praktyków szkolnych, które dało kolejną możliwość wymiany doświadczeń.