1 kwietnia 2019r. w auli CKU ODiDZN, ul Legionów 2 w Grudziądzu odbyła się konferencja pt. „Życie wulkanów – aktywność wulkaniczna na Ziemi i jej wpływ na człowieka” skierowana do nauczycieli geografii, przyrody oraz zainteresowanych uczniów.
Poprowadził ją dr Tomasz Karasiewicz, adiunkt w Katedrze Geomorfologii i Paleogeografii Czwartorzędu Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Członek Stowarzyszenia Geomorfologów Polskich (SGP), Towarzystwa Naukowego w Toruniu (TNT) i Klubu Polarnego. Na co dzień zajmuje się on zmianami paleogeograficznymi zachodzącymi w środowisku na podstawie badania osadów plejstoceńskich i holoceńskich wypełniających niewielkie zagłębienia terenowe na obszarze młodoglacjalnym. Jego pasją są procesy endogeniczne, głównie wulkaniczne. Na koncie ma kilkadziesiąt publikacji naukowych i popularnonaukowych. Wśród tych popularnonaukowych niektóre znalazły się w czasopiśmie skierowanym do nauczycieli geografii, pt. Geografia w Szkole, gdzie znalazły się teksty m.in. o wulkanach i procesach wulkanicznych.
Wykład to była ciekawa podróż w krainę ognia i skał, w trakcie której dowiedzieliśmy się: dlaczego wulkany wybuchają i gdzie się znajdują, jaki wpływ mają na życie na ziemi i dlaczego niektóre z nich są bardzo groźne, jak człowiek przewiduje erupcje wulkaniczne i które z nich były katastrofalne, jak często obecnie dochodzi do wybuchów wulkanów i wiele innych ciekawych informacji z „ich życia”. Wykład wzbogaciły zdjęcia i refleksje z podróży Pana doktora.